ZAPROSZENIE

 

            Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w okresie od 26 lutego do 4 marca organizuje Tydzień Promocji Zdrowia, w czasie którego zaprasza na cykl spotkań dotyczących tematyki związanej z szeroko rozumianym zdrowiem  psychicznym dzieci. Celem organizowanych wydarzeń jest propagowanie wiedzy o ważnych aspektach funkcjonowania dzieci i młodzieży wśród rodziców, opiekunów i nauczycieli. Podczas Tygodnia Promocji Zdrowia  poruszana będzie m.in. tematyka depresji (w nawiązaniu do Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, obchodzonego w Polsce 23 lutego), nałogowego korzystania z nowych technologii (w aspekcie zdrowia fizycznego i emocjonalnego), integracji sensorycznej. 

            Udział jest bezpłatny. Obwiązują wcześniejsze zapisy (poprzez formularz internetowy lub w sekretariacie poradni).

            Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oraz do udziału w organizowanych wydarzeniach.

Link do formularza (zapisy):

 https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScvACQf08GK3ZJn9Q9KaUVEmnByw2_QXkdyJypRnU5h6kFtDQ/viewform?usp=pp_url

 

 

Temat: Depresja wieku rozwojowego

Termin: 26 luty 2020 g.16.30-17.30

Adresaci: rodzice, nauczyciele

Liczba miejsc: 20 osób, decyduje kolejność zgłoszeń

Opis:

W czasie wykładu przedstawiana zostanie charakterystyka zaburzeń nastroju występujących u dzieci i młodzieży, okoliczności ich powstawania i sposoby przeciwdziałania im. Zaprezentowane zostaną skrócone opisy najważniejszych modeli poznawczych depresji i wynikające z nich implikacje do psychoterapii.

Prowadząca:

Adriana Chmielewska, psycholog z piętnastoletnim stażem pracy, licznymi kursami psychoterapeutycznymi oraz ukończonym I stopniem studiów podyplomowych Szkoły Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.

 

Temat: Profilaktyka uzależnienia od internetu – o czym trzeba wiedzieć aby wspierać rozwój nastolatków?

Termin: 27 luty 2020 g.16.30-17.30

Adresaci: rodzice i nauczyciele uczniów starszych (starsze klasy szkoły podstawowej, szkoła ponadpodstawowa)

Liczba miejsc: 20 osób, decyduje kolejność zgłoszeń

Opis:

W czasie zajęć przedstawiona zostanie psychologiczna perspektywa rozumienia nadmiernego korzystania z internetu (w tym smartfona, gier). Omówione zostaną objawy, na które należy zwrócić uwagę a także sposoby postępowania w przypadku podejrzenia nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych.

Prowadząca:

Alicja Lenarczyk, psycholog, tyflopedagog, profilaktyk. Ukończyła liczne kursy i szkolenia, w tym szkolenie dla realizatorów programów profilaktycznych rekomendowane przez wiodące instytucje zajmujące się profilaktyką uzależnień.

 

Temat: Wpływ urządzeń elektronicznych na widzenie u dzieci.

Termin: 3 marzec 2020 g. 15.00-16.00

Adresaci: rodzice

Liczba miejsc: 20 osób, decyduje kolejność zgłoszeń

Opis:

W czasie prelekcji (połączonej z prezentacją multimedialną) zostaną zaprezentowane objawy negatywnego wpływu nowoczesnych urządzeń elektronicznych na zmysł wzroku.

Prowadząca:

Anna Paziuk-Figura, pedagog, pedagog specjalny, tyflopedagog. Zajmuje się diagnozą trudności w nauce, diagnozą funkcjonalną widzenia oraz przesiewowymi badaniami wzroku u dzieci. Prowadzi zajęcia z elementami terapii widzenia oraz terapię pedagogiczną. Udziela rodzicom porad w sprawie możliwych form stymulowania widzenia u dzieci w warunkach domowych oraz organizuje spotkania szkoleniowe dla tyflopedagogów powiatu brzeskiego.

 

Temat: Profilaktyka uzależnienia od Internetu wśród dzieci najmłodszych – o czym trzeba wiedzieć aby wspierać rozwój dziecka?

Termin: 3 marzec 2020 g. 16.30-17.30

Adresaci: rodzice i nauczyciele dzieci młodszych (żłobek, przedszkole, edukacja wczesnoszkolna)

Liczba miejsc: 20 osób, decyduje kolejność zgłoszeń

Opis:

W czasie zajęć przedstawiona zostanie psychologiczna perspektywa rozumienia nadmiernego korzystania z internetu (w tym smartfona, gier). Omówione zostaną zasady postępowania opiekunów sprzyjające rozwojowi prawidłowych zachowań w tym obszarze.

Prowadząca:

Alicja Lenarczyk, psycholog, tyflopedagog, profilaktyk. Ukończyła liczne kursy i szkolenia, w tym szkolenie dla realizatorów programów profilaktycznych rekomendowane przez wiodące instytucje zajmujące się profilaktyką uzależnień.

Temat: Zaburzenia integracji sensorycznej a trudne zachowania dziecka

Termin: 4 marzec 2020 g.16.00-17.00

Adresaci: rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (szkoła podstawowa)

Liczba miejsc: 20 osób, decyduje kolejność zgłoszeń

Opis:

Podczas prelekcji z elementami warsztatowymi uczestnicy dowiedzą się m.in.:

  • czym jest integracja sensoryczna,
  • jak zaburzenia integracji sensorycznej wpływają na codzienne funkcjonowanie dziecka,
  • jak czuje się, czego doświadcza dziecko z zaburzeniami SI.

Prowadząca:

Patrycja Dorociak, pedagog, psychomotoryk, surdopedagog, oligofrenopedagog. W poradni zajmuje się diagnozą i terapią dzieci od wieku przedszkolnego do osiągnięcia dojrzałości. W swojej pracy wykorzystuje również wiedzę socjoterapeutyczną oraz wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą. Interesuje się wpływem procesów neurobiologicznych na jakość funkcjonowania dziecka. Systematycznie poszerza wiedzę w tym obszarze – aktualnie zdobywa dyplom terapeuty SI.