1. Traktując człowieka według tego, kim mógłby być, naprawdę takim go czynisz – J. W. Goethe.
  2. Wychowawca, który nie wtłacza – a wyzwala. , nie ciągnie – a wznosi, nie ugina – a kształtuje, nie dyktuje – a uczy, nie żąda – a zapytuje, przeżyje z dziećmi wielkie chwile – Janusz Korczak.
  3. Potrafię przeżyć dwa miesiące dzięki jednemu tylko komplementowi – Mark Twain.
  4. Jedynym rozsądnym sposobem wychowania jest oddziaływanie własnym dobrym przykładem, a jeśli nie można inaczej – odstraszającym przykładem – Albert Einstein.
  5. Ten, kto wskazuje drogę błądzącemu, jest jak człowiek, który drugiemu pozwala zapalić pochodnie od swojej; wszak pochodnia jego nie będzie przez to świecić mniej – Eniusz.
  6. Prawdziwy nauczyciel powinien być najpilniejszym uczniem – Maksym Gorki.
  7. Całe życie jest szkołą – Jan Amos Komeński.
  8. Najlepsza lekcja to nie ta, o której sądzi nauczyciel, ani ta o której myślą uczniowie… Najlepsza lekcja to taka, o której ani nauczyciel, ani uczniowie nie myślą, że to była lekcja – Klemens Stróżyński..
  9. Zaprawdę godnym i sprawiedliwym, słusznym i zbawiennym jest, żeby człowiek w życiu onym sprawiedliwym był i godnym – Edward Stachura.
  10. Jako nauczyciel dajesz mi słowa, obrazy, idee, na których buduje swoje zycie. Cokolwiek zbuduję w przyszłości, dzięki Twojej pomocy mam już gotowe fundamenty – Pam Brown.