ZDALNE DORADZTWO EDUKACYJNO-ZAWODOWE
Ósmoklasisto wykorzystaj czas w domu na pogłębienie informacji o zawodach, szkołach, o sobie. Informacje umieszczone na zebranych poniżej stronach może pomogą Ci w decyzji, którą będziesz za chwileczkę musiał/musiała podjąć wybierając dla siebie kolejną szkołę, zawód. Zapraszam do aktywności on-line:
- O ZAWODACH
MAPA KARIER to interaktywne narzędzie doradztwa zawodowego umożliwiające m.in. poznawanie, pogłębianie informacji o zawodach, trendach na rynku pracy, a dzięki temu poznaniu podejmowanie przemyślanych decyzji i wyborów edukacyjno-zawodowych. Na stronie udostępniane są i stale aktualizowane graficznie przygotowane ścieżki kariery ponad 578 zawodów. Narzędzie pozwala poznawać możliwości rynku pracy i zawody poruszając się po Mieście Zawodów i Ścieżkach Karier. Mapa Karier w czytelny i atrakcyjny graficznie sposób prezentuje specyfikę pracy w danym zawodzie, atuty, wymagania formalne – kwalifikacje i umiejętności ważne dla wykonywania danego zawodu, uprawnienia, egzaminy, czas nauki, a nawet przedmioty szkolne przydatne na wczesnych etapach edukacji. Zawody można przeszukiwać poprzez sortowanie i filtrowanie z uwzględnieniem nazwy, branży, środowiska pracy, wielkości rynku pracy, płci, zarobków, zapotrzebowania – a więc możliwości zatrudnienia, liczby zatrudnionych. Dostępna jest funkcja lektora, który czyta wszystkie treści. Wszystkie zasoby można wydrukować.
- O SZKOŁACH
REJESTR SZKÓŁ i PLACÓWEK OŚWIATOWYCH to aktualna baza wszystkich szkół i placówek w Polsce. Dzięki pomocnej wyszukiwarce znajdziesz tam ofertę edukacyjną szkoły z konkretnego miasta, wszystkie dane teleadresowe, a także bezpośrednie linki na stronę szkoły – a tam bezpośrednio w REKRUTACJI będzie szczegółowa informacja o profilach, zawodach – proponowanych rozszerzeniach przedmiotowych i wymaganiach związanych z przyjęciem do danej klasy (zasady przeliczania ocen ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz wyników egzaminu ósmoklasisty, a także przedmioty ze świadectwa brane pod uwagę przy postępowaniu rekrutacyjnym, terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego).
- O SOBIE
ROZMYŚLAJ o tym co najbardziej chciałbyś w sobie rozwijać?, czego się jeszcze bardziej pouczyć – jaką wiedzę, umiejętności i doświadczenie nabyć?, jak długo chcesz się jeszcze uczyć?, jakie kwalifikacje chciałbyś zdobyć?, jak chcesz żyć? – możliwości i ścieżek dalszej nauki i rozwoju jest wiele.
W rozważaniach uwzględnij:
- swój stan zdrowia, ograniczenia/przeciwwskazania zdrowotne, stopień niepełnosprawności (zadbaj o aktualizację ważnych dla dalszej edukacji dokumentów orzeczenia o niepełnosprawności z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, zaświadczenia od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do nauki w wybranej szkole),
- zainteresowania, uzdolnienia, naturalne predyspozycje i zasoby osobowościowe, cechy charakteru i temperamentu, uznawane wartości, potrzeby – pomogą dostępne on-line testy i materiały np. na temat Teorii Wielorakich Inteligencji autorstwa Howarda Gardnera, opracowania i test Anny Paszkowskiej-Rogacz: Młodzieżowy Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych (MŁOKOZZ), test predyspozycji udostępniony na stronie: http://www.e-zamek.pl/?fbclid=IwAR2s5JclhbSCWTM9K8cnbZb6LbCN0ocm9Fpi0lmnzeHE6caTpjp5kpWWOlQ a także różnorakie testy i psychozabawy dostępne na stronie: https://www.arealme.com/
ROZMAWIAJ o przyszłości, planach życiowych, wyborze szkoły, możliwościach i marzeniach z rodzicami, bliskimi w rodzinie. Kontaktuj się przez e-dziennik i dostępne komunikatory z wychowawcą, szkolnym doradcą zawodowym, nauczycielami, dorosłymi którym ufasz i którzy Cię znają. Rozmawiaj o możliwościach edukacyjno-zawodowych z przyjaciółmi, rówieśnikami z klasy, szkoły, zajęć pozaszkolnych.
PODEJMIJ DECYZJĘ, a w dalszych krokach na stronie wybranej szkoły, która każdego roku pod koniec czerwca jest udostępniana, jeśli będzie już to możliwe: zarejestruj się i wybierz szkołę/klasę (pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru), wydrukuj wniosek, podpisz go i wraz z kopią świadectwa i kopią zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty lub oryginałami dostarcz wszystko w/g wskazówek wybranej szkoły po udostępnieniu. Bądź uważny na komunikatory udostępniane przez Ministra Edukacji Narodowej, Kuratorów, Dyrektorów szkół.
Nie martw się we wszystkich czynnościach związanych z rekrutacją będą ci towarzyszyć rodzice, pomogą również członkowie komisji rekrutacyjnych czyli nauczyciele z wybranej w pierwszym wyborze szkoły.
Zapraszam również do kontaktu telefonicznego: Renata Straub-Pieczykolan – pedagog, doradca edukacyjno-zawodowy